Dnes má meniny Eduard a zajtra Jozef 🌱

Časté otázky

mikrobylinky

Za koľko mi vyrastú mikrobylinky?

Mikrobylinky rozdeľujeme do dvoch kategórií :

Rýchlorastúce : reďkovky, hrášok, brokolica, rukola, kaleráb, kel, kapusta, horčica, slnečnica, žerucha. Doba rastu 7-10 dní.

Dlhorastúce : bazalky, koriander, cvikla, pórik, kapucínka, senovka grécka, petržlen. Doba rastu 14-21 dní.

Svetlo

Budete potrebovať umelé osvetlenie pri pestovaní? Nie, v domácnosti Vám postačí denné svetlo z parapety 🙂 Mikrobylinky majú radi aj priame slnečné lúče, no vyrastú Vám aj v polotieni. To je ich hlavná výhoda. Dosvetľovanie využívajú hlavne profesionálny pestovatelia, práve kvôli veľkému objemu. Nedostalo by sa všetkým rastlinkám plnohodnotne rovnako svetla a to by ovplyvnilo hlavne ich vzhľad. V domácnosti tak vôbec nie je potrebné umelé osvetlenie.

Vyrastú mi mikrobylinky ešte raz?

Vyrásť ešte môžu (niektoré druhy) avšak druhá várka mikrobyliniek už nedáva ich zmysel. Pretože v prvej várke ste mali všetko to dobré a koncentrované. Vitamíny a minerály. Druhý rast je už takmer bez výživy a je neplnohodnotný. Mikrobylinky nám dávajú zmysel naproti dospelej zelenine a bylinkám tým, že sú koncentrované, plné živín a pestované bez akýchkoľvek urýchľovačov alebo hnojív / pesticídov.

Do kedy mám použiť sadu ktorú si objednám?

Správna spotreba semienok je zhruba 2 roky. Potom sa už môže líšiť ich klíčivosť. To znamená, že v kochlíčku Vám vyrastie povedzme iba polovičná dávka. My naše semienka používame a pestujeme ich na výrobu mikrobyliniek, ktoré si kupujete v obchodoch. Niesme iba prekupcovia. Čo znamená, že ich len neskladujeme. Nakupujeme ich často a preto majú najlepšiu klíčivosť a tak isto vieme, čo Vám predávame 🙂 Za niekoľko rokov sme sa už naučili, ktoré druhy sú tie správne, najlepšie na chuť a tak isto aj na pestovanie. Pretože nájsť skutočne dobré semienka je naozaj náročné. Tu nájdete naše pestovacie sady.

Prečo sú mikrobylinky tak zdravé?

Pretože sú koncentrované. To znamená v jednoduchom príklade, že malá hrsť (30g) brokolicových výhonkov sa rovná jednej veľkej brokolici. Červená kapusta obsahuje až 40 x viac vitamínu C ako dospelá kapusta. Každá mikrobylinka má samozrejme iný pomer živín oproti dospelej zelenine/bylinke. Preto, tak ako to platí v stravovaní, príjem mikrobyliniek by mal byť taktiež pestrý 🙂 Avšak najhlavnejšou výhodou je, že ich konzumujeme čerstvé. Dospelú zeleninu musíme častokrát variť a tým sa strácajú cenné látky ktoré obsahuje. Mikrobylinky ich majú všetky v plnom množstve. Čerstvé a pripravené pre vás 🙂

mikrobylinky mikrozelenina

Prečo mikrobylinky šetria našu planétu?

Faktom je, že mikrobylinky zaberajú oveľa menej pestevnej plochy ako konvenčná zelenina / bylinky. Pestujú sa vertikálne, do výšky. Šetria až 95 % vody. Pri pestovaní sa nepoužívajú žiadne chemikálie, žiadne hnojivá, žiadne urýchľovače. A čo je najhlavnejšie, učia nás vlastnej sebestačnosti.

Ako sa konzumujú?

Mikrobylinky sa odrezávajú tesne nad substrátom / zeminou. Konzumuje sa tak celá stonka aj s lístkom. Majte na pamäti, že práve v stonke sa nachádza vždy najviac výživy.

Do kedy mám spotrebovať vyrastené mikrobylinky?

Už vyrastené mikrobylinky sú jedlé počas svojho celého života. Najlepšie je ich však konzumovať do dvoch týždňov od vyrastenia. Čo sa stane potom? Mikrobylinky začnú strácať výživu a začnú im vädnúť a žltnúť lístky. Prečo? Pretože už vyčerpali všetky živiny z pôdy a zo semienka. Chceli by ďalej rásť. Nasledoval by klasický postup ako pri dospelej zelenine. Presadiť, dohnojiť a podobne. Potom by sme však už nehovorili o koncentrovaných výhonkoch.

Ako skladovať mikrobylinky?

Povedzme, že ste si vysadili reďkovku. Vyrástla Vám za 7 dní a teraz máte podľa správnosti dva týždne na to aby ste ju skonzumovali. Ak ubehne táto doba, svoje výhonky môžete odrezať, uložiť na papierový obrúsok do krabičky, uzavrieť a skladovať v chladničke. Naše laboratórne testy ukázali, že môžete skladovať mikrobylinky v chladničke takúto dobu :

7 dní : reďkovky, rukola, brokolica, slnečnica, horčica, koriander, kel, kaleráb, kapusta, cvikla, žerucha.

14 dní : hrášok

Bazalky neodporúčame skladovať v chladničke. Tieto rastliny sú teplomilné a nemajú veľmi radi chlad. Je možné, že vám sčernajú lístky.

Kam pridávať mikrobylinky?

Všade! Naozaj, mikrobylinky si zamilujete tým, že vás prekvapia naozaj nezameniteľnou chuťou! Ak ste doteraz nemali radi napríklad kel, tak ako mikrobylinku si ho doslova zamilujete. Mikrobylinky sa hodia naozaj všade, posypte si s nimi takmer každé jedlo. Pikantné druhy môžete použiť do dipov, slnečnicu alebo brokolicu do polievky pri servírovaní. Kel, kaleráb a kapusta sa hodia do bieleho jogurtu. Ale najviac si ich vychutnáte samotné ako večernú mlsku na chrumkanie. Vyskúšajte a uvidíte 🙂

Pozrite si náš najväčší výber mikrobyliniek 🙂

Zdieľať článok

iné Články z nášho blogu

Deti a mikrobylinky

Deti a mikrobylinky

Posilnite deťom imunitu s mikrobylinkami.  Naučte vaše deti vypestovať si vlastné mikrobylinky, ktoré im prinesú veľkú radosť a zároveň im posilnia imunitu. Vieme, že deti veľakrát odmietajú zeleninu a je náročné ich prinútiť aby ju jedli. Mikrobylinky sú ideálnym spôsobom, ako im

PREČÍTAJTE SI VIAC
mikrobylinky pre tehotné

Mikrobylinky pre tehotné

Tehotné ženy by sa mali vyhýbať klíčkom, nie mikrobylinkám. Každá budúca mamička je veľmi opatrná a snaží sa jesť tak, aby to bábätku prospievalo. Rozumieme tomu, a keďže sa často stretávame s otázkou, či sú mikrobylinky bezpečné počas tehotenstva, pripravili

PREČÍTAJTE SI VIAC
Najčastejšie chyby

Najčastejšie chyby

Semienka semienka, ktoré sme sa rozhodli Vám predávať pochádzajú zo semenných bánk a spĺňajú tie najprísnejšie parametre. Sú presne určené na pestovanie mikrobyliniek. Niesú to konvenčné semená na záhradu. To znamená, že nie sú morené a ani inak chemicky ošetrené.

PREČÍTAJTE SI VIAC
Ako sadiť mikrobylinky?

Ako sadiť mikrobylinky?

  Návod ako sadiť mikrobylinky Krok 1: Naberiete si substrát úplne povrch do kochlíka/nádoby poriadne ho postriekajte vodou nasypete semienka na povrch substrátu. Nezasypávate ich. znovu ich postriekate vodou aby sa aktivovli Krok 2: kochlík/nádobu zakryjete a udržujete semienkam tmu

PREČÍTAJTE SI VIAC