<transcy>Microgreens Sk</transcy>

Čo sú Microgreens / mikrobylinky / mikrozelenina?


 

Microgreens je označenie pre mladé výhonky zelenín a byliniek ktoré dosiahli fázu prvého skutočného lístku. Pri raste sa ako prvé objavia klíčne lístky ktoré spolu so stonkou obsahujú veľký pomer živín. Následne po klíčnych lístkoch sa začnú rozvíjať prvé skutočné lístky. Na svoj rast čerpajú iba vodu a minerály z pôdy. Pre tento jav sa z nich stali moderné super potraviny. Pretože pre ich rast nie sú potrebné žiadne hnojivá, herbicídy ani pesticídy. Vyvinú sa jednoducho sami. Za pomoci vody, pôdy, kyslíku a neskôr aj vďaka slnečnému svetlu. Vo fáze prvého klíčneho lístku a stonky hovoríme o Microgreens. Môžeme ich nazvať aj priesadami. Sú koncentrované a plné živín. Čas rastu je od 5 do 45 dní, záleží od druhu.

     Sú všetky rovnaké?  Klíčky vs. Microgreens vs. Baby leaf

 Tieto mladé fázy rastu môžeme zaradiť do troch rastových fáz. V prvej sa nachádzajú klíčky, nasledujú microgreens a za nimi sú tzv. Baby leaf (mladé výhonky šalátu).

 Klíčky sú mladé, vlhké klíčiace semená. Klíčky sú definované ako koreň so semenom / klíčok a veľmi nezrelé listy. Klíčky zvyčajne nevyžadujú svetlo. Všetku ich energiu a výživu dodáva semeno, z ktorého klíčia. Klíčky majú jemnú príchuť a slúžia na zabezpečenie textúry, chrumkavosti a farby. Nemajú obzvlášť vysoký obsah výživy. Z dôvodu neustáleho pôsobenia vlhkosti majú vyššie riziko mikrobiálnej kontaminácie, patogénov a plesní než ostatné generácie. Čas rastu je menej ako 1 týždeň.

 Microgreens / Mikrobylinky klíčia v pôde alebo inom vláknitom prostredí, ako sú rohože z konopných vlákien a podobne. Zahŕňajú úplne vyvinuté listy a prvé pravé listy. Živiny získavajú z ich rastového média alebo z hydroponických živín nasýtených týmto médiom a energiu získavajú z fotosyntézy pomocou listov. Zberajú sa odrezaním stonky nad koreňom / médiom a sú menej náchylné na patogény a mikrobiálnu kontamináciu ako klíčky. Sú nabité príchuťou, zvyčajne koncentrujúcou chute zrelých rastlín, a hustou výživou. Microgreens rastliny majú v porovnaní s klíčkami silnejšiu príchuť a majú široký výber tvarov, textúr a farieb stoniek a listov. Väčšina microgreens rastie obvykle 1 až 3 týždne.

 Baby leaf šaláty sú pripravené na zber iba za 35 dní od výsadby. Tieto šaláty sú vhodné na pestovanie 12 mesiacov v roku a dajú sa pestovať v jednoduchých podnosoch s použitím malého množstva pôdy a môžu sa pestovať aj pod umelým osvetlením. V závislosti ich veľkosti ale obsahujú menší pomer vlákniny ako dospelé šaláty.

     

     História Microgreens

 Anglický termín Microgreens si získal svojej veľkej popularite a vo svete sa zdomácnil na toľko, že sa väčšinou do iných jazykov ani neprekladá. V slovenskom jazyku je možné používať aj termín mikrozelenina / mikrobylinky. 

Pôvodom pochádzajú zo San Franciska a po prvý krát sa začali objavovať iba v prémiových reštauráciách okolo roku 1980.

Za ich vznik vďačíme práve gastronómii, pretože kuchári pri svojich gastronomických výtvoroch potrebujú neustále inovovať a posúvať sa vpred aby svojim klientom predstavili ich dielo na tanieri v podobe gastronomického zážitku. Práve z tohoto dôvodu sa začalo označenie Microgreens objavovať vo svete gastronómie. Takýmto spôsobom začali testovať všetky možné druhy zelenín, byliniek a vôbec všetkého čo je jedlé. Často krát objavili zaujímavé chute aj tam kde ich vôbec nečakali.

Ich pôvodný názov ako ho dnes poznáme však získali až oveľa neskôr.

Prvý krát to bolo v roku 1998.

Svoju popularitu si získali takmer okamžite. Od nového milénia roku 2000 sa postupne začali uskutočňovať rôzne výskumy a vývoje Microgreens pre zdravie človeka.

Vedci boli zaskočení a nadšení hneď pri prvých výsledkoch. Ukázalo sa, že výhonky rastlín zeleniny a byliniek obsahujú niekoľko násobné množstvo vitamínov a minerálov ako dospelá zelenina, bylinka. Je to práve tým, že koncentrácia a pomer vitamínov v mladých rastlinkách je vyšší. Príkladom je červená kapusta kde je na 100g približne 40 násobok vitamínu C ako u dospelej kapusty ako ju poznáme. Čo znamená, že 100g microgreens kapusty sa rovná 4kg dospelej kapusty. Tento jav nám však dáva zmysel. Pretože stonka s jej prvými lístkami ako ju vidíme, rastie iba zo semienka. Jej sila je tak koncentrovaná a v tom najlepšom štádiu.

 

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published